Indianie Anasazi

Głębokie kaniony, skalne palisady, płaskie szczyty zwane mesa i pustynia rejonu narożnika stanów Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Arizona, były rodzimym miejscem wyjątkowej grupy etnicznej, którą nazywamy dzisiaj Anasazi. Żyli oni tutaj od mniej więcej 500 roku p.n.e. W roku 1300 naszej ery Indianie Anasazi opuścili swe budowle, skalne domostwa, wioski i inne osady i przenieśli się na południe mieszając się z różnymi plemionami. Jaki był powód tej migracji? Niektóre teorie mówią o wrogich sąsiadach, którzy ich do tego zmusili. Inne mówią o przeludnieniu i długotrwałej suszy, która uczyniła ten rejon trudnym do zamieszkania. Prawdopodobnie połączenie tych czynników sprawiło, że Anasazi opuścili swe domy na zawsze.

Mesa Verde
Mesa Verde
Stare ruiny::Beef Basin, Utah, USA::
Stare ruiny
Ruiny indiańskiej budowli #2::Beef Basin, Utah, USA::
Ruiny indiańskiej budowli #2
Rock Art - Dłonie::Rejon Igieł w Canyonlands, Utah, USA::
Rock Art - Dłonie
Wieża o podstawie kwadratu::Hovenweep, Utah, Stany Zjednoczone::
Wieża o podstawie kwadratu

Dziwne wieże Hovenweep przypominają europejskie zamki okresu średniowiecza. Budowle te wzniesione przez Indian Anasazi usytuowane są wzdłuż granicy stanów Utah i Kolorado w USA i powstały setki lat temu. Budynki różnią się między sobą. Niektóre mają podstawę kwadratu inne są okrągłe, jeszcze inne są u podstawy w kształcie litery D. Niektóre z nich wznoszą się nawet na wysokość trzech pięter. Znaleźć można tu wieże, podziemne pomieszczenia nazywane kiva (czyt. kewe), pokoje, spichlerze, tamy i miejsca upraw usytuowane na tarasach. Jest wiele teorii dotyczących przeznaczenia budowli z Hovenweep. Wieże mogły być używane jako budowle obronne, magazyny, miejsca obserwacji gwiazd, jako budynki mieszkalne bądź też do wszystkich tych celów jednocześnie.

Zamek Hovenweep #2::Hovenweep, Utah, Stany Zjednoczone::
Zamek Hovenweep #2
Zamek Hovenweep #1::Hovenweep, Utah, Stany Zjednoczone::
Zamek Hovenweep #1
Miejsce wielu wież::Hovenweep, Utah, Stany Zjednoczone::
Miejsce wielu wież

Newspaper Rock to piaskowiec pokryty cienkim, czarnym osadem określanym czasami jako pustynny lakier. Skała ta posiada wyjątkowo dużo skalnych malowideł charakterystycznych między innymi dla takich kultur rdzennych Amerykanów jak Anasazi czy Navajo. Różne znaki to zapis 2 tys. lat ludzkiej obecności w tym rejonie. Rysunki przedstawiają postacie ludzkie, scenę polowania, zwierzęta i wiele innych symboli. Koło pokazane na zdjęciu to prawdopodobnie Słońce, falowana linia to rzeka. Wiele znaków jednak wciąż pozostaje trudnych do przetłumaczenia.

Rysunki Newspaper Rock #1::Utah, Stany Zjednoczone::
Rysunki Newspaper Rock #1
Rysunki Newspaper Rock #2::Utah, Stany Zjednoczone::
Rysunki Newspaper Rock #2
Petroglify Fremont::Capitol Reef, Utah, USA::
Petroglify Fremont

© 2000 Maciej Swuliński