Karaiby

Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Karaiby noszą swą nazwę od plemiona Indian Carib (Caraïbes), którzy zamieszkiwali południowo-wschodnie wyspy łańcucha. Archipelag wysp Karaiby znany jest jednak pod wieloma nazwami. Najwcześniejszą jest nazwa Indie Zachodnie nadana przez pomyłkę przez samego Krzysztofa Kolumba gdy przybył on w ten rejon w 1492 roku. Uważał on, że wyspy leżą w sąsiedztwie Indii. Indie Zachodnie dzisiaj to nie tylko wyspy karaibskie ale również Bahamy, Turks i Caicos i leżące znacznie na północ Bermudy. Hiszpania i Francja z kolei nazywały podbijane przez siebie wyspy Antylami, w nawiązaniu do mitologicznej wyspy Atlantyku, Antyla. Część Karaibów znana jako Małe Antyle podzielona została dodatkowo na wyspy Podwietrzne i Zawietrzne, nazwy wskazujące położenie w odniesieniu do wiatrów, które wieją nieustannie z północnego-wschodu.

Kajmany
Kajmany
Culebra
Culebra
Dominika
Dominika
Portoryko
Portoryko
Dominkana
Dominkana

Karaiby składają się z dwóch głównych łańcuchów wysp. Wielkie Antyle (wyspy Kuba, Hispaniola [Haiti i Dominikana], Jamajka, Kajmany i Portoryko) leżą na zachodzie, Małe Antyle (Wyspy Dziewicze, Dominika, Martynika, St. Lucia i inne) leżą na wschodzie.

Pod względem geologicznym górzyste wyspy Wielkich Antyli jak i większość Wysp Dziewiczych są szczytami łańcucha górskiego związanego z systemem górskim Ameryki Środkowej i Południowej. Pozostałe wyspy Karaibów należące do Małych Antyli to wewnętrzny łańcuch wysp wulkanicznych (wiele posiada wciąż czynne bądź aktywne wulkany), oraz łańcuch wysp zewnętrznych, głównie wapiennych lub pochodzenia koralowego.

Pierwszą osadą było Castilians na Haiti. Miejscowa ludność, prawdopodobnie około miliona to małego wzrostu, nie opierający się najeźdźcom Indianie Arawaks (Taino). Zostali oni szybko usunięci z powierzchni ziemi. Byli oni zmuszani do pracy jako niewolnicy w kopalniach aż do niechybnej śmierci z głodu bądź przemęczenia. Byli oni masowo, perfidnie molestowani, łapano ich niczym króliki, zostali zdziesiątkowani przez obce im choroby lub byli bici na śmierć za nie uczestniczenie w niedzielnej mszy.

Frederick Traves, rok 1908.

Wyspy Dziewicze
Wyspy Dziewicze
Martynika
Martynika
St. Lucia
St. Lucia

Karaiby, bibliografia:

Hulme, Peter and Whitehead Neil L. Wild Majesty, Encounters with Caribs from Columbus to the Present Day.© 2000 - 2014 Maciej Swuliński