Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór::Krzyżtopór, Polska::
Zamek Krzyżtopór
Wnętrze pałacu::Krzyżtopór, Polska::
Wnętrze pałacu
Okna pałacowe::Krzyżtopór, Polska::
Okna pałacowe

Warowny Pałac Krzyżtopór (Świętokrzyskie) zbudowany został w bardzo krótkim okresie, jak na owe czasy, w ciągu zaledwie 23 lat. Była to pierwsza połowa XVII wieku, kiedy to polski szlachcic Krzysztof Ossoliński postanowił wznieść swój wspaniały dom. Po zakończeniu budowy w roku 1644, Krzyżtopór w Polsce był największa ze wszystkich rezydencji mieszkalnych w Europie, aż do czasu, gdy Wersal przekształcony został w pałac, który znamy dzisiaj.

Boczne wejście do pałacu::Krzyżtopór, Polska::
Boczne wejście do pałacu
Zdobienia w elewacji #1::Krzyżtopór, Polska::
Zdobienia w elewacji #1
Ornamenty nad oknem::Krzyżtopór, Polska::
Ornamenty nad oknem

Budowla ta jest przykładem tzw. palazzo in fortezza czyli struktury, która łączy w sobie zarówno pałac jak i warownię. Gwiaździste w swym kształcie, potężne mury o długości 700 metrów, otaczają trzypiętrowy pałac. Włoskie ogrody znajdowały się poza murami. Przyjęło się mówić, że Krzyżtopór miał kiedyś 365 okien (tyle ile dni w roku), 52 pokoje (ilość tygodni), 12 sal balowych (miesiące) i prawdopodobnie nawet akwarium z egzotycznymi rybami umieszczone w suficie głównego gabinetu Krzysztofa Ossolińskiego.

Widok z ogrodów::Krzyżtopór, Polska::
Widok z ogrodów
Zdobienia w elewacji #2::Krzyżtopór, Polska::
Zdobienia w elewacji #2
Zdobienia w elewacji #3::Krzyżtopór, Polska::
Zdobienia w elewacji #3
Zdobienia w elewacji #4::Krzyżtopór, Polska::
Zdobienia w elewacji #4

Podczas potopu szwedzkiego zamek okupowany był przez dwa lata, począwszy od roku 1655. Zmuszeni do opuszczenia pałacu Szwedzi ukradli wszystkie dzieła sztuki i pozostawili po sobie duże zniszczenia. Zamek nigdy nie odzyskał oryginalnej świetności i z upływem czasu powoli popadał w ruinę. W 1770 roku, w czasie konfederacji barskiej, zamek zajęty został przez Rosjan i ucierpiał poważnie od pożaru. Od roku 1787 Krzyżtopór został całkowicie opuszczony.


© 2016 Maciej Swuliński