Ambohimanga

Ambohimanga położona 30 km od stolicy Madagaskaru Antananarivo (Tana), to wzgórze, które w przeszłości należało do plemienia Merinna i było jego królewską siedzibą. Miejsce to jest dzisiaj symbolem tożsamości narodowej dla Malgaszy. Kompleks ten wzniesiony został długo przed kolonizacją Madagaskaru przez Francję i nadal posiada wzniosły charakter. Na dziedzińcu w sąsiedztwie głównej bramy znajduje się ważne duchowo miejsce dla mieszkańców Madagaskaru. Pielgrzymi przybywając tu, często wznoszą modły, czasami nawet składają ofiary z żywych zwierząt. Szczątki zabitych tu w ofierze zebu, głównie czaszki i rogi wiszą jako trofea przyczepione w sąsiedztwie pnia starego drzewa figowego.

Brama zamykana kamiennym dyskiem::Ambohimanga, Madagaskar::
Brama zamykana kamiennym dyskiem
Naturalne przejście::Ambohimanga, Madagaskar::
Naturalne przejście
Główna brama Mahandrihono::Ambohimanga, Madagaskar::
Główna brama Mahandrihono
Komleks Mahandrihono::Ambohimanga, Madagaskar::
Komleks Mahandrihono

We wnętrzu królewskiego kompleksu znaleźć można budynki wzniesione w różnych stylach architektonicznych. Najstarszym jest tradycyjny drewniany dom centralnego płaskowyżu Madagaskaru. Stary pałac królewski jest bliźniaczo podobny do zwyklej chaty Zafimaniry. Posiada on podobnie ciemne wnętrze, w malutkich otworach okiennych nie ma szyb. Pięć prostokątnych kamieni wystających z klepiska to miejsce palenia otwartego ognia. Wnętrze rożni się tym od chaty prostych ludzi, że jest tam piętrowe łózko. Władca i jego żona spali nie na podłodze jak zwykli śmiertelnicy, lecz w drewnianych pryczach wyłożonych sianem. Król zwykł wspinać się wysoko pod dachem, gdy przybywali do niego goście. Dzięki temu mógł on słyszeć, co mówią przybysze, pozostając jednocześnie niewidocznym. Taki manewr był konieczny, gdyż władcy w tamtych czasach nieustannie obawiali się zabójców. Wchodząc do starego pałacu należy zgodnie z tradycją przestąpić próg prawą nogą. Wyjście jest trudniejsze, gdyż należy to zrobić tyłem zaczynając od nogi lewej.

Ofary składane przodkom::Ambohimanga, Madagaskar::
Ofary składane przodkom
Pawilon Tranofitaratra::Ambohimanga, Madagaskar::
Pawilon Tranofitaratra
Pawilon Fandriampahalemana::Ambohimanga, Madagaskar::
Pawilon Fandriampahalemana

Zupełnie odmienne są dwa kolorowe pawilony zbudowane w drugiej połowie XIX wieku. Wzniesione w obcym stylu, wypełnione europejskimi meblami i otoczone szklanymi oknami, wydają się jakby zostały przeniesione z innego świata. Bezpośrednio nad nimi znajdują się małe drewniane domki bez okien o strzelistych dachach. Są to grobowce królewskie.

Miejsce na palenisko::Ambohimanga, Madagaskar::
Miejsce na palenisko
Grobowce królewskie::Ambohimanga, Madagaskar::
Grobowce królewskie
Tzw. rogi wieńczące dach::Ambohimanga, Madagaskar::
Tzw. rogi wieńczące dach
Brama wewnętrzna::Ambohimanga, Madagaskar::
Brama wewnętrzna

W najwyższej części kompleksu królewskiego znaleźć można dwa duże baseny wykute z skale. Zgodnie z tradycją, w trakcie w obchodów Nowego Roku (zgodnie z kalendarze muzułmańskim) monarcha brał tutaj swą kąpiel. Był to rytuał oczyszczania, ale w rzeczywistości było to tak zwane „duże mycie”, które polegało na moczeniu całego ciała raz do roku. Na co dzień praktykowane było i często nadal jest na Madagaskarze, tzw. „małe mycie” polegające jedynie na obmywaniu rąk, czasami również twarzy.

Dwie królewskie wanny::Ambohimanga, Madagaskar::
Dwie królewskie wanny
Francuska armata::Ambohimanga, Madagaskar::
Francuska armata

Według ustnych przekazów szacuje się, że do wybielenia wysokich ścian murów głównego kompleksu użyto szesnastu milionów jaj. Był to czas, kiedy spożywanie jaj przez pospólstwo było całkowicie zabronione. Jajka były wówczas formą płatności za obowiązkowe podatki. Jak widać warto zbierać jest podatki z przeznaczeniem na ważny cel. Mury zachowały biały kolor do dnia dzisiejszego.


© 2015 Maciej Swuliński