Park Narodowy Arches w Utah w zachodniej części USA to miejsce gdzie na niewielkim obszarze znaleźć można chyba najwięcej na świecie naturalnych łuków skalnych. Również inne formy geologiczne takie jak iglice, wieże, postumenty i wiszące skały występują tu dość powszechnie.
Cały obszar leży na solnym podłożu, które to jest bezpośrednim czynnikiem sprzyjającym powstawaniu łuków skalnych i innych dziwnych form geologicznych. To solne podłoże powstało miliony lat temu jako pozostałość po wyparowaniu morza znajdującego się w tym rejonie. W późniejszym okresie, skały przykryły warstwę soli. Duży nacisk na sól wywołany przez ciężkie skały spowodował przesuwanie się soli. Ruch ten stał się z kolei przyczyną powstawania pionowych pęknięć. Erozja (woda i ekstremalne temperatury) dokonały reszty. Powstały łuki skalne, wiszące skały, pionowe bloki skalne itp.
Zewnętrzna warstwa gleby pokrywająca tę pustynię jest wyjątkowa. Składa się ona z bakterii, porostów, alg i grzybni. Chroni ona przed erozją, pochłania wilgoć i działa jak nawóz. Bez tej zewnętrznej warstwy gleby wiele większych roślin nie jest w stanie przetrwać. Jest to szczególnie ważny element tego wyjątkowego miejsca.