Dzielnica Żydowska

Stare Miasto w Jerozolimie (Izrael) stoi na ruinach dzielnicy mieszkalnej sprzed ponad 2000 lat. Żydom zakazano mieszkania w Jerozolimie podczas długiego okresu bizantyjskiego. Wrócili oni pod bardziej tolerancyjnymi rządami perskimi. Kiedy krzyżowcy zdobyli Jerozolimę w 1099 r., zmasakrowali oni większość ludności żydowskiej w mieście, a także muzułmanów, a nawet niektórych lokalnych chrześcijan wschodnich. Kiedy w 1187 r. wygnano krzyżowców, powrócili do miasta muzułmanie i Żydzi. Wkrótce, bo w 1244 r. Jerozolimę podbili Tatarzy. Zdziesiątkowali oni ludność chrześcijańską w mieście i wypędzili Żydów. W XVIII wieku, podczas panowania osmańskiego Żydzi powoli zaczęli ustanawiać swą obecność w Jerozolimie. Ostatnio, Dzielnica Żydowska została zburzona pod rządami Jordanii po wojnie arabsko-izraelskiej 1948 roku. Odzyskana podczas wojny w 1967 roku dzielnica została całkowicie wskrzeszona. Niektóre z oryginalnych budynków zostały odtworzone, a wiele nowoczesnych konstrukcji zaprojektowano tak, aby się wtopiły w otoczenie.

Kamienna ulica #1::Dzielnica Żydowska, Jerozolima, Izrael::
Kamienna ulica #1
Kamienna ulica #2::Dzielnica Żydowska, Jerozolima, Izrael::
Kamienna ulica #2
Dom żydowski::Dzielnica Żydowska, Jerozolima, Izrael::
Dom żydowski

Na początku XVIII wieku grupa żydowskich emigrantów osiedliła się w Jerozolimie. Nowa społeczność wzniosła synagogę, lecz koszt był wyższy niż pierwotnie szacowano. Pogrążeni w długach nie mogli oni spłacać pożyczek. Nie mogąc odzyskać pieniędzy, Arabscy wierzyciele spalili budynek. Stał on w gruzach przez ponad sto lat, dlatego synagoga ta stała się znana jako Ruina (Hurva). W połowie wieku XIX, nowa grupa emigrantów odbudowała synagogę. Projekt architektoniczny oparto na Hagia Sophia w Stambule. Synagoga Hurva stała się najważniejszą w Jerozolimie. Budynek został ponownie zniszczony przez Jordańczyków po wojnie z 1948 roku. Obecna synagoga to rekonstrukcja ukończona w 2010 roku.

Minaret meczetu Sidnah Omar i Hurva::Dzielnica Żydowska, Jerozolima, Izrael::
Minaret meczetu Sidnah Omar i Hurva
Bima::Synagoga Hurva, Jerozolima, Izrael::
Bima
Wnętrze synagogi::Synagoga Hurva, Jerozolima, Izrael::
Wnętrze synagogi
Modlący się chłopiec::Synagoga Hurva, Jerozolima, Izrael::
Modlący się chłopiec

Stojący dziś mały fragment muru oporowego pierwotnie należał do kompleksu Drugiej Świątyni Żydowskiej. To jest to najbardziej święte miejsce dla Żydów. , jest to miejsce, w którym Żydzi płaczą nad zniszczeniem ich świętych świątyń.

Cardo Maximus::Dzielnica Żydowska, Jerozolima, Izrael::
Cardo Maximus
Ściana Płaczu
Ściana Płaczu

Mały fragment Jerozolimy sprzed 1400 lat odsłonięty został przez archeologów na terenie dzielnicy żydowskiej. Cardo Maximus to ulica, która była głównym miejscem handlu w mieście w późnym okresie rzymskim i bizantyjskim. Imponujący rząd kolumn to miejsce, w którym kiedyś stały stragany. To tu odbywał się gwarny handel owocami, przyprawami o wielu kolorach, rozmaitymi tkaninami i wieloma innymi towarami.


© 2019 Maciej Swuliński