Nad rzeką Hudson, z widokiem na World Trade Center, w samym sercu dzielnicy finansowej Jersey City w stanie New Jersey stoi pomnik wystawiony przez lokalną polonię amerykańską.
Cytat z tablicy pamiątkowej: Katyń 1940 „... to skarbiec kłamstwa stalinowskiego i postalinowskiego, globalnego załgania rządów, komisji międzynarodowych, pisarzy - to skarbiec hańby”
„Poświęcony pamięci 15 400 polskich oficerów, intelektualistów, liderów i więźniów wojennych brutalnie zamordowanych przez Sowieckie N.K.W.D. na wiosnę 1940 roku i pochowanych w masowym grobie w lesie Katyńskim pod Smoleńskiem i w innych nieznanych miejscach Rosji Sowieckiej.”
W Central Parku w Nowym Jorku znajduje się wystawiony w 1939 roku przez nowojorską polonię pomnik króla Władysława Jagiełły. Na tablicy pomnika przeczytać można: „Król Polski, Wielki Książe Litewski. Twórca unii narodów wschodniej i centralnej Europy. Zwycięzca nad krzyżakami pod Grunwaldem 15-go lipca 1410 roku.”
Polskie nazwy miejscowości takie Krakow, Warsaw, Poland czy Pulaski znaleźć można w całych Stanach Zjednoczonych. Są to ślady polskiego osadnictwa w USA sprzed 150 - 200 lat.
Na terenie najstarszej amerykańskiej uczelni wojskowej w West Point w stanie Nowy Jork stoi pomnik wystawiony generałowi Tadeuszowi Kościuszce w uznaniu jego zasług dla Stanów Zjednoczonych. Co roku, pod koniec kwietnia odbywa się tu uroczystość z udziałem polonii ku czci wielkiego Polaka, bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych.
Tablicę pamiątkową stojącą w nadmorskiej miejscowości Mystic Islands w stanie New Jersey wzniesiono w miejscu zbrojnego starcia wojsk gen. Kazimierza Pułaskiego z żołnierzami lojalnymi wobec korony brytyjskiej. 15 października 1778 r., w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oddziały brytyjskie w sile 200 żołnierzy zaskoczyły i pokonały rewolucjonistów. Zginęło tu blisko 50 amerykanów.
Centrum miasta Filadelfia to miejsce gdzie łatwo znaleźć można wiele polskich akcentów. Najważniejszym z nich jest dom Tadeusza Kościuszki. Polak wyjątkowo zasłużony Ameryce, mieszkał tu na przełomie 1797-98 roku podczas swojej ostatniej wizyty w USA. Obecnie otwarte jest tu muzeum finansowane głównie z funduszy rządu amerykańskiego.
Polonia z Filadelfii zadbała o wystawienie Kościuszce pomnika. Na tablicy przeczytać można w dwóch językach: „Dar narodu polskiego dla narodu amerykańskiego upamiętniający 200-lecie niepodległości Ameryki”.
W centrum miasta znajduje się również inny polski pomnik. Jest on poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Nowoczesna rzeźba przypomina przechodniom, że ten wybitny astronom był Polakiem.
W stanie New Jersey znajduje się most drogowy imienia polskiego generała, który pomagał w tworzeniu Armii Kontynentalnej w okresie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Stalowa konstrukcja mostu o nazwie General Pulaski Skyway pochodzi z roku 1932. Most ma długość 5,6 km.
Ogrody Kultury w Cleveland w Ohio odzwierciedlają wielokulturowy obraz Ameryki. Znaleźć można tu 33 ogrody dedykowane różnym grupom kulturowym i narodowościowym. Każdy ogród jest inny, ale wiele z nich przedstawia poetów, filozofów, kompozytorów czy naukowców. Ma to odzwierciedlać dumę każdego narodu. Ogród Polski przedstawia tych Polaków, których uważamy za najsłynniejszych. Obok powszechnie znanych Jana Pawła II i Fryderyka Chopina znajdują się popiersia Marii Curie, Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika.