Jedno z najświętszych miejsc dla Katolików i główne miejsce pielgrzymek, Bazylika św. Piotra w Watykanie to sanktuarium św. Piotra Apostoła. Budowa rozpoczęła się w 1506 roku. Przez lata zaangażowani byli najlepsi architekci i artyści, tacy jak Rafael, Michał Anioł i Bernini. Bazylika św. Piotra uważana jest za najwspanialszą budowlę swoich czasów. Zawiera ona szczątki i relikwie licznych ważnych świętych i papieży. Budynek może pomieścić 60 000 wiernych.
Papież Leon X miał znaczący wpływ na budowę Bazyliki św. Piotra. Aby zebrać pieniądze, papież zdecydował, że osoby, które wspierały budowę finansowo otrzymają odpust. Marcin Luter zakwestionował tę praktykę w swoich 95 tezach, które zapoczątkowały reformację. Opierając się na Biblii, Luter wierzył, że Bóg nie jest przekupny i nie możne odpuszczać grzechów za pieniądze. Odpowiedzią papieża było potępienie reformacji protestanckiej i ekskomunikowanie Marcina Lutera.
Do dekoracji bazyliki potrzebny był kosztowny marmur. W Rzymie najlepszym źródłem materiału były stare rzymskie budowle. Procedura ponownego wykorzystania marmuru rozpoczęła się znacznie wcześniej, ale skala budowy bazyliki otworzyła nowy rozdział. Olbrzymie ilości kamienia z Koloseum i innych starożytnych budowli rzymskich zostały usunięte i wykorzystane przy dekorowaniu nowej bazyliki. Różnokolorowe marmurowe kolumny, łuki i podłogi, które dziś podziwiamy, wykonane są z kamienia sprowadzanego przez Rzymian nie tylko z całych Włoch, ale także z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.