Meksykańska artystka Frida Kahlo malowała głównie autoportrety. Podczas pobytu w Meksyku chcieliśmy odwiedzić miejsce, gdzie mieszkała i pracowała. Jej Casa Azul czyli Niebieski Dom urządzony jest ze smakiem i zawiera nie tylko malarskie dzieła sztuki, ale także wiele prekolumbijskich przedmiotów, które malarka kolekcjonowała wraz ze swym mężem Diego Rivierą. Cierpienie w życiu Fridy widoczne jest w jej pracach. Uderzyło nas jednak najbardziej to, że przez całe życie malarka darzyła dużą sympatią komunizm i sowieckich przywódców, takich jak Stalin i Trocki. Ten ostatni nawet mieszkał w jej domu przez ponad dwa lata.
Po tym gdy artyści Frida Kahlo i Diego Riviera zaprosili Leona Trockiego do Meksyku, mieszkał on w ich domu przez dwa lata. W 1939 r., po krótkim romansie z Fridą, Rosjanin przeprowadził się razem z rodziną do innego miejsca. Skazany na śmierć przez Stalina był on nieustannie otoczony ochroną. Po nieudanej próbie zamachu z użyciem karabinów maszynowych w kwietniu 1940 r. niektóre okna zostały zamurowane, otaczający posesję mur został podniesiony, wybudowano wieżyczkę dla strażników, a w pokoju Trockiego zainstalowano drzwi pancerne. Jednak drugi zamach kilka miesięcy później zakończył się sukcesem. Hiszpański zwolennik Stalina, który zdobył zaufanie Trockiego, uśmiercił go uderzając w tył czaszki czekanem.
Jedyny pałac w Ameryce Północnej, który faktycznie służył jako rezydencja królewska, zamek Chapultepec był domem Maksymiliana I. Był to raczej krótki epizod ustanowienia monarchii w Meksyku. W 1867 roku, trzy lata po tym, jak Maksymilian ogłosił siebie cesarzem Meksyku, został on pojmany i rozstrzelany przez republikański rząd Meksyku.