Półwysep Gaspé otoczony jest wodami rzeki i Zatoki Św. Wawrzyńca. Ta część prowincji Quebéc w Kanadzie słynie ze swego wspaniałego wybrzeża i malowniczego krajobrazu. Przylądek Gaspé to miejsce, gdzie ostrymi urwiskami kończą się góry Chic-Chocs (część Appalachów rozciągających się na długości 2400 km wzdłuż wschodniej części Ameryki Północnej). To tutaj znajduje się Park Narodowy Forillon. Ze swym klifowym wybrzeżem i zalesionymi górami park jest niewątpliwie miejscem godnym odwiedzenia. Najsłynniejszy jest jednak Percé Rock. Ten cud natury zachwyca swym pięknem, a w czasie odpływu prowokuje aby do niego podejść.
Słowo Gaspé pochodzi od Gaspeg co w języku Micmacs (Mi'kmaq) oznacza "miejsce, gdzie kończy się ląd". Indianie Micmac, wyjątkowo doświadczeni w połowie ryb zamieszkiwali ten półwysep w czasie gdy pierwszy Europejczyk, Francuz Jacques Cartier przybył tu w roku 1534.
Fortyfikacje z okresu II wojny światowej są czymś niezwykłym w Ameryce Północnej. Jednym z takich obiektów w rejonie Gaspe jest wybudowany w 1942 roku mało znany Fort Peninsula. W rzeczywistości jest to bateria dział usytuowana na klifie Zatoki Gaspe. Jej głównym zadaniem w czasie II wojny światowej, była obrona pobliskiego portu przed atakami niemieckich lodzi podwodnych.