L'Anse aux Meadows

Wikingowie byli groźnymi wojownikami, którzy podbijali nowe ziemie. Ich wąskie i płaskie langskipy pozwalały im przepłynąć Atlantyk. Łodzie te były szybkie, zdolne do żeglugi po otwartym morzu jak i płytkich wodach. Były one wykonane tak, aby umożliwić cumowanie na plaży i jednocześnie wystarczająco lekkie, aby można je było przenieść na ląd. Łodzie wikingów łączyły napęd wiatrowy z siłą wiosłowania, co umożliwiało żeglugę po rzekach. Wikingowie w swoich łodziach mogli łatwo cofać się na rzekach lub w warunkach kry lodowej bez konieczności zawracania, ponieważ langskip miały dzioby na obu końcach.

Wiking::L'Anse aux Meadows, Nowa Fundlandia, Kanada::
Wiking
Darń::L'Anse aux Meadows, Nowa Fundlandia, Kanada::
Darń
Wioska wikingów::L'Anse aux Meadows, Nowa Fundlandia, Kanada::
Wioska wikingów

Na północnym krańcu wyspy Nowa Fundlandia w Ameryce Północnej znajdują się pozostałości budynków liczących tysiąc lat. Archeolodzy oficjalnie uznają L'Anse aux Meadows za osadę wikingów pochodzącą z 1021 r. n.e. W sąsiedztwie, Kanadyjski Park Narodowy zbudował replikę wioski wikingów.

Krosno::L'Anse aux Meadows, Nowa Fundlandia, Kanada::
Krosno
Wnętrze chaty wikingów::L'Anse aux Meadows, Nowa Fundlandia, Kanada::
Wnętrze chaty wikingów
Dach porośnięty trawą::L'Anse aux Meadows, Nowa Fundlandia, Kanada::
Dach porośnięty trawą

Cytat z jednej z tablic informacyjnych w L'Anse aux Meadows, który uzmysławia nam znaczenie tego miejsca, "Sto tysięcy lat temu niektórzy z naszych przodków opuścili kolebkę ludzkości w Afryce i wolno migrowali na wschód i na zachód. Gdy tysiąc lat temu Skandynawowie spotkali rdzennych Amerykanów w Winland było to zakończenie migracji ludzi na Ziemi. Ludzkość okrążyła glob."


© 2011 Maciej Swuliński