Peralta

Innym miastem starożytnego regionu tradycji Bajio jest Peralta. Odrestaurowane tutaj budowle to dwie piramidalne konstrukcje z przynależnymi do nich całkowicie ogrodzonymi placami. Są one zdecydowanie większe niż te, które zobaczyć można w sąsiednim Plazuelas. Archeologowie uważają, że widoczna część to tylko niewielki skrawek znacznie większego miasta, które rozciągało się aż do drugiej strony pobliskiej doliny, oddalonej o kilka kilometrów.

Podwójna świątyna w Peralta::Peralta, Guanajuato, Meksyk::
Podwójna świątyna w Peralta

Miejsce to posiada unikalne elementy dla Mezoameryki. Są to tzw. „zagłębione place”. W przeciwieństwie do typowych dla Mezoameryki otwartych dziedzińców, dwa patia w Peralta otoczone są murami i graniczą ze świątyniami, w kształcie prostokątnych schodkowych piramid. Place były najprawdopodobniej wykorzystywane do czynności obrzędowych. Aby zapobiegać ich zalaniu podczas deszczy, budowniczowie nie zapomnieli o systemie odprowadzania wody.

Zagłębiony plac::Peralta, Guanajuato, Meksyk::
Zagłębiony plac
Schody pomiędzy świątyniam::Peralta, Guanajuato, Meksyk::
Schody pomiędzy świątyniam
Schody piramidy::Peralta, Guanajuato, Meksyk::
Schody piramidy

Przypuszcza się, że klęska żywiołowa około roku 900 n.e. spowodowała zmniejszenie populacji i zmusiła pozostałych mieszkańców do porzucenia Peralty.


© 2015 Maciej Swuliński