Santo Domingo

Ulica w Zona Colonial::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Ulica w Zona Colonial
Dwa dzwony::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Dwa dzwony
Wybrzeże Morza Karaibskiego::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Wybrzeże Morza Karaibskiego

Santo Domingo położone jest na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Jest to główny port i stolica Dominikany, a to jednocześnie najstarsza europejska osada w Nowym Świecie i powszechnie uznawane miejsce spoczynku prochów Krzysztofa Kolumba. Powstałe w początkach XIV w. miasto było pierwszym na półkuli zachodniej centrum hiszpańskiego handlu i kultury.

Pomnik Kolumba przed wejściem do katedry::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Pomnik Kolumba przed wejściem do katedry
W stylu późnego gotyku::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
W stylu późnego gotyku

Basilica Menor (wybudowana w latach 1521-1540) jest najstarszą katedrą w Nowym Świecie. Z upływem czasu budynek miał jednak różne zastosowania. Gdy piraci dowodzeni przez Sir Francis Drake'a zdobyli Santo Domingo katedra używana była przez nich jako koszary. Katedra wybudowana została w stylu hiszpańskiego renesansu, ale wnętrze posiada elementy typowe dla późnego gotyku. Otwory strzelnicze umieszczone w elewacji pochodzą z czasów gdy katedra otoczona była murem obronnym

Wnętrze katedry::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Wnętrze katedry
Basilica Menor::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Basilica Menor

Casas Reales to budynki wzniesione w początkach XVI wieku. Były one siedzibą królewskiego sądu i administracji wyspy. Na wprost 'budynków królewskich' znajduje jest mały zegar słoneczny z 1753 roku. Jest on nieco pochylony tak aby gubernator i jego podwładni mogli odczytać aktualny czas z okien ich biur.

Casas Reales::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Casas Reales
Faro a Colon::Santo Domingo, Dominkana, Karaiby::
Faro a Colon

Pomnik w formie latarni morskiej znany jako Faro a Colon został wzniesiony z okazji 500 rocznicy przybycia Kolumba na wyspę Haiti (Hispaniola). Ta kontrowersyjna gloryfikacja kolonizacji jest betonową strukturą w kształcie krzyża. W 1992 roku, gdy oficjalnie otwarto Faro, prochy Krzysztofa Kolumba zostały przeniesione z Basilica Menor do marmurowego grobowca wewnątrz budynku. Z okazji wyjątkowych uroczystości latarnia rzutuje pionowy słup światła na wysokość wielu kilometrów.


© 2000 Maciej Swuliński