Australia

Australia to zupełnie inny świat. Otoczona oceanami nie ma ona połączenia z resztą kontynentów. Odizolowana Australia posiada wyjątkową florę i faunę, której nie znajdziesz nigdzie indziej na naszej planecie. Torbacze to dominujący tu gatunek ssaków, w przeciwieństwie do zwierząt łożyskowych zamieszkujących resztę świata. Dobrze znane kangury i koale to jedne z wielu wyjątkowych zwierząt Australii.

Adelaide
Adelaide
Sydney
Sydney

Australia ma bogate dziedzictwo ludności tubylczej, którego historia sięga dziesiątek tysięcy lat wstecz. Ludy aborygeńskie mają głęboką więź z ziemią. Bez kontaktu z innymi kulturami Aborygeni w Australii utrzymują swoje wierzenia i unikalne praktyki kulturowe w niemal niezmienionej formie od tysięcy lat. Jest to najstarsza ciągła kultura na świecie.

Australia miała być w zamierzeniu korony brytyjskiej wykorzystywana jako kolonia karna. Miało to rozwiązać problem przepełnionych więzień na Wyspach Brytyjskich i umożliwić szybkie zaludnienie założonej w 1788 roku nowej kolonii. W ciągu pierwszych 60 lat do Australii przewieziono ponad 50 tys. przestępców.

Odległy, rozległy i słabo zaludniony obszar Australii zwany buszem (outback) to kraina australijskich much. Nie gryzą one, ale są niezwykle irytujące. Poszukując płynów, muchy krążą wokół głów, pełzają po ludzkich twarzach, próbując dostać się do nosa, oczy, ust i uszu.

W australijskim buszu znajduje się największa na świecie farma bydła. Stacja Anna Creek zajmuje powierzchnię ponad 23 000 km2 i obsługuje tysiące sztuk bydła. To gospodarstwo jest większe niż Izrael, nieco mniejsze niż wyspa Sycylii. Stacja Anna Creek wykorzystuje nowoczesne sposoby gromadzenia bydła na wielkim obszarze. Do obserwacji zwierząt wykorzystuje się lekkie samoloty. Okrążanie i wyłapane bydła odbywa się na motocyklach.


© 2023 Maciej Swuliński