Yaxha na brzegu gwatemalskiego jeziora Yaxha jest bliskim sąsiadem Topoxte. Jest to miasto Majów o długiej historii. Zamieszkane było ono między 600 rokiem p.n.e. a 900 n.e. W latach 250–600 n.e. miało ono silne powiązania z odległym Teotihuacan w okolicy dzisiejszego miasta Meksyk. Dzisiejsze ruiny Yaxha to pozostałości ponad 500 budowli.
Yaxha było gęsto zaludnione, bardziej niż większość innych miast Majów. W mieście stwierdzono istnienie dziesięciu głównych szlaków komunikacyjnych. Niektóre drogi miały grubą utwardzoną nawierzchnię. Pozwalało to na transport na rolkach ciężkich materiałów, takich jak stele lub ołtarze z kamieniołomu do miejsc docelowych.
Grupy budynków, które dziś nazywamy obserwatoriami, nie są zorientowane na astronomiczną północ. Ich głównym zadaniem była obserwacja ruchu słońca. Lokalizacja świątyń związana jest z położeniem słońca podczas przesilenia letniego i zimowego.
Akropol Północny jest najstarszym w Yaxha, wszystkie budynki zawierają starsze konstrukcje wewnątrz. Układ budowli reprezentuje święte aspekty wszechświata Majów, w którym siedem miało ważne znaczenie. Majowie rozpoznawali siedem kierunków: wschód, północ, zachód, południe, niebo, świat podziemia i centrum. Północna strona akropolu z piramidą podzieloną na siedem tarasów przedstawia niebo. Jezioro Topoxte na południu jest domeną ciemności i reprezentuje podziemny świat.