przygotowania

Zabezpieczenie pojazdu

Podczas podróży w krajach Trzeciego Świata, zabezpieczenie pojazdu nie może być traktowane po macoszemu. Początkowo dodałem kilka prostych zabezpieczeń do mojego Jeepa i miałem nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Okazało się, że złodzieje włamali się do środka bez najmniejszego problemu. Myślałam, że alarm samochodowy i przyciemnione szyby ich zniechęcą. Była to kosztowna lekcja, dowiedziałem się brutalnie, jak bardzo się myliłem. Po rabunku w Meksyku, zdałem sobie sprawę, że mój pojazd wyprawowy wymaga bardziej wyrafinowanych zabezpieczeń. Uświadomiłem sobie, że muszę być lepiej przygotowany, aby chronić się przed tymi, którzy próbują się włamać i skraść moje rzeczy lub co najgorsze, ukraść samochód.

Sforsowany cylinder zamka::Zabezpieczenie pojazdu::
Sforsowany cylinder zamka

W Puebla w Meksyku, złodzieje włamali się do naszego samochodu. Nie musieli oni wcale rozbijać okna. Wystarczyło sforsować cylinder zamka. Nie wiem, jakiego użyli narzędzia, ale bez kluczyka, błyskawicznie otworzyli drzwi z tyłu! Wszystkie nasze rzeczy zostały skradzione, samochód pozostał niemal całkowicie pusty. To wydarzenie udowodniło, że zamki w drzwiach nie zapewniają żadnej ochrony i że wręcz pozwalają każdemu na łatwe wejście do wnętrza pojazdu.Moje zmiany dla zabezpieczenia pojazdu:


 1. Alarm samochodowy

 2. Jest to prosty alarm samochodowy z czujnikiem ruchu i bezkluczykowym dostępem. Nie zawsze jestem jednak z niego zadowolony. Podczas podróży, różne owady dostają się do kabiny wzbudzając czujnik ruchu, który uruchamia fałszywy alarm. Opierając się na moim doświadczeniu, alarm samochodowy nie chroni skutecznie przed złodziejami.

 3. Zamykanie maski
 4. Co wart jest alarm samochodowy, jeżeli każdy może łatwo otworzyć maskę i odłączyć akumulator? Zamykanie maski jest koniecznością. Mam zamontowany zamek firmy Mopar, ponieważ został zaprojektowany tak, aby korzystać nożna było z kluczyka do stacyjki. Nie ma potrzeby noszenia pęku kluczy.

  Zamykanie maski::Zabezpieczenie pojazdu::
  Zamykanie maski
 5. Zamykany korek wlewu paliwa

 6. Jeep Wrangler przychodzi bez zamykanego wlewu paliwa. Gdzieś w Meksyku, zauważyłem innego Jeepa zaparkowanego obok, który otwarty miał korek. Zdałem sobie sprawę, że muszę coś zrobić, aby temu zapobiec. Dzieci mogą ukraść korek lub wrzucić coś do zbiornika. Inni mogą próbować ukraść benzynę, co tak naprawdę spotkało mnie kiedyś w Polsce. Zainstalowałem zatem korek zamykany kluczykiem do stacyjki. Nie jest „kuloodporne” zabezpieczenie, ale przynajmniej powinno zatrzymać tych niedoświadczonych złodziei.

  Zamykany korek wlewu paliwa::Zabezpieczenie pojazdu::
  Zamykany korek wlewu paliwa
 7. Przyciemnione okna

 8. Zamieniłem wszystkie szyby w tylnych drzwiach i drzwiach bagażnika na szyby przyciemniane. Odbijają one światło utrudniając zaglądanie do środka, szczególnie wtedy, gdy pokryte są kurzem. Nie daj się oszukać. Przyciemniane szyby nie zatrzymają złodziei, aby włamać się do samochodu. Wiedzą oni doskonale, że cokolwiek znajdą w samochodzie z obcą rejestracją to drogocenna nagroda.

  Przyciemniona tylna szyba::Zabezpieczenie pojazdu::
  Przyciemniona tylna szyba
 9. Zabezpieczenie kół

 10. W celu zabezpieczenia kół i opon przed kradzieżą wymieniłem jedną ze śrub w każdym kole na unikalną, mocną śrubę firmy Gorilla. Jest to powszechnie znane zabezpieczenie. Tylko specjalny klucz pozwala na montaż i demontaż kół, szczególnie jeśli chodzi o koło zapasowe wiszące na tylnych drzwiach.

  Unikalna śruba w moim kole zapasowym::Zabezpieczenie pojazdu::
  Unikalna śruba w moim kole zapasowym
 11. Zabezpieczenie drzwi

 12. Drzwi w Jeepa Wranglera są łatwe do zdjęcia, bo tak zostały zaprojektowane. Niektórzy ludzie jeżdżą bez drzwi. Jest to fajna cecha, ale pozwala również złodziejom, odejść z moimi drzwiami w rękach. Tak na prawdę, drzwi mogą być zdjęte tylko gdy są w położeniu otwartym. Zamknięte na klucz drzwi są stosunkowo bezpieczne. Mimo wszystko, postanowiłem użyć śruby antywłamaniowe, które zastąpiły te dolne w zawiasach. Podobnie jak unikalne śruby do kół, nakrętki zabezpieczające firmy McGard można usunąć tylko za pomocą specjalnego klucza.

  Czarna śruba antywłamaniowa::Zabezpieczenie pojazdu::
  Czarna śruba antywłamaniowa
 13. Zabezpieczenie akumulatorów przed kradzierzą

 14. W krajach rozwiniętych nie jest codziennością, że kradziony jest akumulator z samochodu. Czasami ma to jednak miejsce w krajach Trzeciego Świata. Tak naprawdę, może się to zdarzyć gdziekolwiek. W celu zabezpieczenia akumulatora, najlepszym rozwiązaniem jest blokujący wspornik. Wcześniej zainstalowałem już metalową półkę dla dwóch akumulatorów. W tym rozwiązaniu obie baterie przytrzymane są przez górny wspornik przykręcony z każdej strony nakrętkami do pionowych prętów z gwintem. Problem polega na tym, że nakrętki te można łatwo odkręcić tradycyjnym kluczem. W tym przypadku dodatkowe niekonwencjonalne nakrętki są skutecznym rozwiązaniem. Aby skomplikować proces zabezpieczenia baterii, zainstalowałem dodatkową śrubę z każdej strony wspornika. Wykonałem również dodatkowe dwie małe, grube metalowe klamerki. Każda z nich posiada dwa otwory, aby nałożyć je od góry na pionowy pręt i jednocześnie dodatkową śrubę. Nakrętka zabezpieczająca przytrzymuje mój nowy wspornik tak, że nie można go zdemontować. W tej konfiguracji, aby wyjąć akumulatory, muszę w pierwszej kolejności odkręcić obie śruby zabezpieczające. Można jednak zrobić to tylko przy użyciu specjalnego i unikalnego klucza. Bez niego, niemal niemożliwe jest usunięcie nakrętek zabezpieczających firmy ICI 40M6-N. Bezużyteczne są tu tradycyjne klucze, a nawet kleszcze.

  Unikalna nakrętka::Zabezpieczenie pojazdu::
  Unikalna nakrętka
 15. Bezkluczykowy dostęp

 16. Po rabunku, którego doświadczyliśmy w Meksyku, zdałem sobie sprawę, że otwieranie drzwi za pomocą kluczyka jest słabym punktem w moim zabezpieczeniu pojazdu. Zasuwka w drzwiach i dodatkowe kłódki byłoby właściwym rozwiązaniem, aby poprawić bezpieczeństwo, ale wpadłem na inny pomysł. Miałem już wcześniej zainstalowany centralny zamek we wszystkich drzwiach. Postanowiłem unieruchomić wszystkie tradycyjne zamki usuwając połączenie pomiędzy zamkiem, a cylindrem zamka. Po zmianie, jest to fizycznie niemożliwe, aby otworzyć drzwi kluczykiem, albo poprzez sforsowanie cylindra zamka. Jest tak, ponieważ nie ma tam żadnego połączenia z zamkiem w drzwiach. Jedynym sposobem odblokowania zamkniętych drzwi samochodu, to użycie pilota. Co zrobić, jeśli zgubię pilot? To jest dokładnie tak samo jak zgubić kluczyk, nieprawdaż?

  Usunięty łącznik pomiędzy klamką, a cylindrem zamka::Zabezpieczenie pojazdu::
  Usunięty łącznik pomiędzy klamką, a cylindrem zamka
 17. Bardziej zaawansowane sposoby zabezpieczenia

 18. Pracuję nad dodatkową ochroną samochodu. Muszę zakończyć pracę przed naszą następna podróżą do Ameryki Środkowej.


© 2011 - 20017 Maciej Swuliński