Wyprawy off-road Swulinskiego Home Page
Szukaj w swulinski.com:
 
 

Specyfikacja ogólna
Imię: Balios
Marka: Jeep
Rok produkcji: 2007
Model: Wrangler X Unlimited (4-drzwiowy) JK
Silnik: 3.8 litra, OHV, SMPI V6
Skrzynia biegów: ręczna, 6-biegowa z nadbiegiem
Opony: 255/75R17
Komputer samochodowy: Unixo-podobny komputer PC w przedniej konsoli
Siedzenia: Dwa oryginalne fotele z przodu i jeden przedni fotel z tyłu
Pomieszczenie sypialne: Twardy dach z namiotem dachowym
Ursa Minor J30
Zbiornik paliwa: 85 l + dodatkowy zbiornik paliwa 48 l = 133 litry
Lodówka Lodówka szufladowa 12V
(pojemonść 30 litrów)
Zbiorniki na wodę: Trzy 6-cio galonowe zbiorniki z homologacją spożywczą, pojemność całkowita 68 litrów
Prysznic: Gorący prysznic z regulacją temperatury
Stolik: Składany stolik w drzwiach bagażnika
Gniazdka prądu: Cztery gniazdka 12V

Dlaczego Jeep Wrangler?

Dlaczego wybrałem Jeepa Wranglera jako pojazd wyprawy? Prawdą jest, że Jeep Wrangler Unlimited nie został zaprojektowany z przeznaczeniem do długich wyprawach lądowych, ale jest to wspaniała baza do rozpoczęcia własnych przeróbek. Pojazd jest solidnie zbudowany, nieźle sprawuje się, podczas codziennej jazdy i zapewnia dobry komfort na długich dystansach. Istotnym jest fakt, że Wrangler posiada ofertę tysięcy akcesoriów, znacznie ułatwiających nawet najtrudniejsze zmiany. Jeep Wrangler to pojazd z wielką tradycją off-road, dziesiątkami lat historii i oczywiście, prawdziwym wyglądem 4x4.

Jeep Wrangler JK to solidny pojazd i celowo dość prosty, albo raczej spartański. Jako taki łatwo poddaje się on wszelkim modyfikacjom według indywidualnych potrzeb właściciela. Moim głównym celem było zbudowanie w miarę niezawodnego pojazdu wyprawowego unikając jednocześnie nadmiernych i zbędnych przeróbek. Preferuję łatwy i wygodny w kierowaniu samochód, a nie przeciążonego wielkiego „smoka”. Najważniejsze są tutaj: bezpieczeństwo, ochrona pojazdu, wyposażenie 4x4 i przestrzeń bagażowa. Wszystko to wraz z komfortem, niezbędnym na długich trasach. Postanowiłem nie instalować bagażnika na dachu, a to głównie dlatego, że sprzęt przewożony wysoko u góry podnosi środek ciężkości pojazdu, co z kolei utrudnia jazdę w terenie. Kanistry i koło zapasowe umieszczone na dachu wyglądają ciekawie, lecz nie jest to wygodna i bezpieczna lokalizacja. Koncentruję się, zatem na organizacji powierzchni bagażowej wewnątrz Jeepa, a dodatkowy bak paliwa pod podłogą jest po prostu praktyczniejszy. Zmiana na większe również nie jest moim celem. Zawieszenie ma fabryczną wysokość, opony o wysokości 32-cali są jak najbardziej praktyczne. Nie ocierają one o nadkola podczas skrętów, a w trudnym terenie zapewniają wystarczająco dużo prześwitu.

  Tworzę mój wyjątkowy pojazd wyprawowy dla trzech osób o nawie Balios na bazie najprostrzej wersji Jeepa Wranglera JK. Wszystkie zmiany wykonuję sam. Najważniejsza jest prostota. Nie chcę marnować czasu na zmiany wyłącznie na pokaz. Każda przeróbka musi mieć wartość dla długodystansowych wypraw lądowych.

Moje zasady budowania pojazdu wyprawowego:

  • Utrzymuj niski środek ciężkości pojazdu
  • Nie wierć otworów w karoserii
  • Nie przechowuj nic na zewnątrz kabiny
  • Nie wykonuj żadnych zmian wyłącznie na pokaz
 
Pełna lista zmian i dokładny ich opis można znaleźć na stronach przygotowania.