Santo Domingo położone jest na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Jest to główny port i stolica Dominikany, a to jednocześnie najstarsza europejska osada w Nowym Świecie i powszechnie uznawane miejsce spoczynku prochów Krzysztofa Kolumba. Powstałe w początkach XIV w. miasto było pierwszym na półkuli zachodniej centrum hiszpańskiego handlu i kultury.
Basilica Menor (wybudowana w latach 1521-1540) jest najstarszą katedrą w Nowym Świecie. Z upływem czasu budynek miał jednak różne zastosowania. Gdy piraci dowodzeni przez Sir Francis Drake'a zdobyli Santo Domingo katedra używana była przez nich jako koszary. Katedra wybudowana została w stylu hiszpańskiego renesansu, ale wnętrze posiada elementy typowe dla późnego gotyku. Otwory strzelnicze umieszczone w elewacji pochodzą z czasów gdy katedra otoczona była murem obronnym
Casas Reales to budynki wzniesione w początkach XVI wieku. Były one siedzibą królewskiego sądu i administracji wyspy. Na wprost 'budynków królewskich' znajduje jest mały zegar słoneczny z 1753 roku. Jest on nieco pochylony tak aby gubernator i jego podwładni mogli odczytać aktualny czas z okien ich biur.
Pomnik w formie latarni morskiej znany jako Faro a Colon został wzniesiony z okazji 500 rocznicy przybycia Kolumba na wyspę Haiti (Hispaniola). Ta kontrowersyjna gloryfikacja kolonizacji jest betonową strukturą w kształcie krzyża. W 1992 roku, gdy oficjalnie otwarto Faro, prochy Krzysztofa Kolumba zostały przeniesione z Basilica Menor do marmurowego grobowca wewnątrz budynku. Z okazji wyjątkowych uroczystości latarnia rzutuje pionowy słup światła na wysokość wielu kilometrów.