Saint Kitts i Nevis

Timothy Hill::Saint Kitts, Karaiby::
Timothy Hill
Park Hyatt St. Kitts::Saint Kitts, Karaiby::
Park Hyatt St. Kitts
Widok na Nevis::Saint Kitts, Karaiby::
Widok na Nevis

Pierwsze osady na wyspie Saint Kitts pochodzą z 2900 r. p.n.e. Pochodzenie pierwszych tubylców jest do końca pewne. Przybyli oni z Ameryki Centralnej bądź Południowej. W chwili pierwszego kontaktu z Europejczykami - po drugiej wyprawie Kolumba w 1493 r. - wyspę zamieszkiwali Karaibowie. Ich dieta opierała się głównie na rybach. Dlatego osiedlali się wzdłuż rzek w pobliżu wybrzeża, gdzie ryby i inne owoce morza były w obfitości. Uprawiali oni maniok, kukurydzę i ziemniaki. Do 1640 r. rdzenna ludność została wytępiona. Wymarli oni z powodu nowych chorób lub zostali zamordowani podczas masakry w 1626 r. Karaibowie, którzy uszli z życiem i nie byli niewolnikami na Saint Kitts i Nevis, zostali przeniesieni na Dominikę.

Posiadłość Wingfield
Posiadłość Wingfield
Forteca Brimstone Hill
Forteca Brimstone Hill

To produkcja cukru miała ogromny wpływ na kulturę wyspy. Pierwsi europejscy właściciele ziemscy zaczynali od małej produkcji tytoniu i bawełny na Saint Kitts. W latach czterdziestych XVII wieku wprowadzono uprawę trzciny cukrowej, a jej wpływ był rewolucyjny. Cukier generował ogromne zyski dzięki niewolniczej pracy ludzi z Afryki. Lokalny spis ludności angielskiego Saint Kitts z 1665 roku wykazał, że żyło tu 7000 białych i 3000 czarnych. Sto lat później białych było 1900, a czarnych 23 000.

Saint Kitts pod wodą
Saint Kitts pod wodą
Plaże na Saint Kitts
Plaże na Saint Kitts

Był czas, kiedy wyspy Saint Christopher (Saint Kitts), Nevis i Anguilla tworzyły jedną brytyjską kolonię na Karaibach. W 1983 r. Saint Kitts i Nevis uzyskały niepodległość jako federacja dwóch wysp. Anguilla jednak opowiedziała się w referendum za pozostaniem kolonią Korony Brytyjskiej.


© 2024 Maciej Swuliński