Wyspy Dziewicze to archipelag małych wysp i wysepek pochodzenia wulkanicznego (wyjątkiem jest koralowa wyspa Anegada) leżących na wschód od Puerto Rico. Jest to jednocześnie zachodni kraniec Małych Antyli na Karaibach. Geograficznie w skład Wysp Dziewiczych zalicza się wyspy Culebra i Vieques (obie należące do Puerto Rico), oraz Amerykańskie i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Geologicznie Wyspy Dziewicze należą do łańcucha Puerto Rican Bank, który zawiera wcześniej wymienione wyspy i dodatkowo leżące bardziej na wschodzie wyspy Mona, i Puerto Rico. Politycznie natomiast Wyspy Dziewicze to po prostu grupy wysp noszące nazwę Amerykańskie Wyspy Dziewicze i Brytyjskie Wyspy Dziewicze.
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych ze swoimi luksusowymi ośrodkami wypoczynkowymi, armadą statków pasażerskich i olbrzymim centrum wynajmu jachtów nie wyglądają na miejsce godne odwiedzenia. Główna wyspa St. Thomas jest gęsto zaludniona, a stare miasto Charlotte Amalie jest urocze tylko w dni, w które brak jest wielkich statków pasażerskich. Na szczęście moja podróż do tego terytorium amerykańskiego stała się niezapomnianym przeżyciem dzięki wyspie St. John z jej bujną przyrodą, ruinami plantacji i wieloma malowniczymi plażami.
Może to być prawdziwym zaskoczeniem dla osób po raz pierwszy odwiedzających Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, że ruch samochodowy w tym terytorium amerykańskim jest lewostronny. Nie jest to wpływ brytyjski jak można by przypuszczać. Wyspy znajdujące się dzisiaj pod flagą USA, niespełna 100 lat temu były terytorium duńskim. Dania jak wszystkie inne kraje Europy XVIII wieku jeździła po lewej stronie. Zmiany na ruch prawostronny dokonano w Danii w 1793 roku, ale kolonia zamorska pozostała przy starej zasadzie poruszania się. Gdy u schyłku I wojny światowej Stany Zjednoczone kupiły Duńskie Indie Zachodnie zmieniono ich nazwę na Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, lecz sposób poruszania pozostał niezmieniony - lewostronny. Dzisiaj samochody jeżdżące na tych wyspach sprowadzane są wyłącznie z kontynentalnej części USA. Nie dokonuje się w nich żadnych przeróbek. W ten sposób wszystkie, bez wyjątku pojazdy mają kierownicę po stronie lewej. Dostosowane są do tego wszystkie miejsca opłat na parkingach, sposób kupowania przez kierowców gazet codziennych itd. Czyni to lewostronne podróżowanie na tych wyspach nieco odmiennym niż we wszystkich innych krajach posiadających lewostronny. Więcej informacji na ten temat w artykule: "Ruch prawostronny, dlaczego?".